עמוד ראשי  |  התחבר או אם אינך עדיין רשום, הרשם בחינם.
  בלוגר  
אודות
תודה לאתי אמינוף מורתנו לאומנות שנתנה לנו את הרעיון.
ולאמאות על הידע הרב באומנות.
לחברים והחברות שלנו.
ותודה לכם שאתם קוראים היום ועכשיו את הבלוג
אוהבות ניבי ושירה
חברים
pitstul
נושאים
אתרי אומנות

סוגי הצבעים האומנותיים

18/10/2013 16:01
שירה וניבי
אומנות, סוגי צבעים
היי לכל הקוראים והקוראות
היום נלמד איזה סוגי צבעים יש באומנות
גוון

גוון הוא צבע הבסיס, או במילים אחרות התכונה של הצבע שמאפשרת לו להיכנס לקטגוריה של אדום, כחול, ירוק או כל שם של צבע בסיסי שאפשר לחשוב עליו. כשצבע עובר לכיוון השכן שלו במעגל הצבעים הוא לוקח חלק מתכונותיו ועל כן שמות הצבעים השלישוניים ירוק-צהוב וכדומה. 

צבע טהור

כל הצבעים המתקבלים מערבוב של עד שניים מצבעי היסוד. הצבע מופיע בעצמה המרבית שלו, אינו מוצלל בתוספת שחור ואינו מובהר בתוספת לבן. מכנים אותו גם צבע רווי. רוויה זוהי התכונהשקובעת את טוהר הצבע, כלומר עד כמה הוא עז או עמום. צבע זך הוא מאוד רווי, וצבע אפרפר הוא רווי רק מעט. שינויים ברוויה נותנים לך שליטה מלאה יותר על קומפוזיציה ומאפשרים יצירתאפקטים שונים.

צבע עכור

צבעים המתקבלים מעירבוב של שלושה צבעי יסוד או שני צבעי יסוד ושחור או לבן אינם טהורים, נקראים "עכורים" ויש המחשיבים אותם לצבעים טבעיים. במסגרת הצבעים העכורים נמצאים החום, הוורוד, הבורדו וכן הלאה.

צבע שקוף

 

צבע בעל מראה אוורירי, אפשר לראות דרכו את מצע הציור או צבע אחר שעליו הוא מרוח (צבעי מים או צבעים מדוללים).

ציור העשוי בצבעי מים אקוורל, צבעי המים מבוססים על צבען(פיגמנט) טחון מעורב עם תמיסת דבק שרף. מדללים אותו במים ומציירים על נייר או קרטון במכחול בעל קצוות מחודדים או במכחול שטוח. הצבעים מעניקים ליצירה שקיפות. יש לתכנן את הציור מראש מכיוון שהצבעים מתייבשים מהר ולעבוד מן הבהיר אל הכהה משום שהצבעים שקופים והשכבות נראות.

 צבע אטום

 

צבע שאין רואים דרכו לא את המצע ולא צבע אחר. בדרך כלל הוא בעל מראה

 שטוח( גואש, שמן).

צבעי שמן

האמנים ניצלו את גמישותו של צבע השמן כדי ליצור אפקטים בפני השטח של התמונה. הם שינו מדי פעם את מידת אטימותו של הצבע ואת עובי שכבתו. למרות שבסופו של דנר מתייבש צבע השמן ויוצר קרום קשה, הרי שנזילותם של הצבעים והתייבשותם האיטית, מאפשרים עריכת שינויים במשטח המצוייר באמצעות גירוד הצבע, ניגובו, או שיפוצו תוך כדי ציור התמונה.


צבעי פסטל

גירי הפסטל, קלים לעבודה ומעמידים לרשות הצייר את הצבע בטהרתו. הגירים מיוצרים ע"י ערבוב של פיגמנט עם חומר מלכד עד להווצרות משחה סמיכה. היצרן מוסיף לצבעים גם לבן או שחור ע"מ להכהות או להבהיר את הצבעים. צבעי הפסטל הם בעלי קשת צבעים מוגבלת בשל היותם צבעים אטומים, צבע שאי אפשר לראות צבע אחר מבעדו. אך ניתן ליצור איתם ציורים בעלי איכות רכה ומתמזגת בשל העובדה שניתן למרוח אותם ולשנות את הגוון בעזרת לחץ של היד. נגיעה קלה יצרה צבע עדין ובהיר. צביעה בלחץ כיסתה את כל משטח הדף.


צבעי גואש

את צבעי הגואש מכינים כמו צבעי מים, מאבקת פיגמנט מעורבת בחומר מלכד, אך זהו צבע סמיך ואטום יותר. הגואש מתייבש במהירות ונוח לשימוש.


מונוכרום

    צבע מונוכרומי מורכב מהצללה והבהרה של צבע אחד. צבעוניות מוגבלת זו עשויה לתת עיצוב משעמם אך מאידך עיצוב אחיד והרמוני. לכל חלק בציור יש מן המשותף הקושר את החלקים השונים.


צבע בהיר/ צבע כהה

בציור בהיר משתמשים רק בצבעים אשר עברו הבהרה שווה. זוהי דרך נוספת ליצור אחדות ובהירות שמשית . צבע מובהר- צבע המעורבב עם לבן.ככל שיוסיפו לצבע כמות גדולה יותר של לבן,כך יהיה בהיר יותר. בניגוד, אם משתמשים בצבעונית על בסיס צבעים כהים מתקבלת תחושת קדרות ומסתוריות.

צבע מוצלל- צבע המעורבב עם שחור.ככל שיוסיפו לצבע כמות גדולה יותר של שחור, כך יהיה כהה יותר. ככל שהצבעוניות אחידה יותר, הציור יהיה רגוע, אך אם משתמשים בצבעים השייכים לצבעים קיצוניים, כלומר בצבעים מאוד בהירים עד צבעים מאוד כהים נוצר מתח, עומק ודינמיות בציור. 

נ.ב בבקשה כתבו לנו רעיונות לכתבות שונות ולא לשקוח את הלייק

שירה וניביpitstul
כתיבת תגובה:
שמכם:

אימייל:

קישור:

תגובה:


הקלד את המספר המופיע בתמונה:

קבלת עדכונים
רוצים לקבל הודעה במייל בכל פעם שהבלוג שלי מתעדכן ?

עדכוני RSS
חיפוש
ארכיון